Dobrý den. Plánuji prodat rodinný dům (v blízkosti Kladna). Sleduji již delší dobu nabídky domů v inzerci a mám tak určitou představu za kolik bych mohl dům prodat. Můžete mi poradit jestli je moje představa reálná a jak při stanovování prodejní ceny postupujete? Děkuji za odpověď.

 

Dobrý den,

stanovení přibližné prodejní ceny nemovitosti, ve Vašem případě rodinného domu, je možno zjistit vícero způsoby.

1. na základě znaleckého posudku ceny nemovitosti zhotoveného certifikovaným subjektem

2. na základě odhadu tržní ceny s ohledem na tržní ceny nemovitostí v dané lokalitě vzhledem ke stavu, vybavení ad. náležitostem nemovitosti, které mají na prodejní cenu vliv.

 

Poznámka k bodu 1. - prodej na základě znaleckého posudku:

Znalecký posudek reflektuje stav nemovitosti vzhledem k jeho reálnému stavu. Poměr mezi posudkem stanovenou cenou a tržní cenou však může být i výrazně rozdílný. Obecně lze říci, že například nemovitost ve špatné technickém stavu se reálně může prodat za cenu vyšší a to především s ohledem k aktuální situaci na trhu, kdy je vysoká poptávka po nemovitostech v dané lokalitě a zájemci jsou ochotní tento rozdíl akceptovat a skutečnou hodnotu nemovitosti "přeplatit".

Poznámka k bodu 2. - prodej na základě tržní ceny nemovitosti:

Jak bylo řečeno v předchozí poznámce, tržní cena může být často vyšší než cena stanovená znaleckým posudkem. Samozřejmě existují i výjimky, kdy znalecký posudek může být vyšší, než je aktuální reálná prodejní cena. To je závislé především na aktuální konkurenční nabídce nemovitostí v dané lokalitě a především ochotě potencionálního zájemce vynaložit za koupi nemovitosti požadovanou prodejní cenu.

Realitní kancelář REALITY PRO TEBE stanovuje návrh reálné prodejní tržní ceny nemovitosti na základě níže uvedených kritérií (zde specifikace pro nemovitost - rodinný dům):

- lokalita

- dispozice, energetická náročnost a použité materiály

- velikost pozemku, možnosti zastavitelnosti a dalšího využití

- technický stav nemovitosti a náležejících staveb a stav přináležejících pozemků (naříklad upravená a zcela dokončená zahrada, bazén, garáž apod.) a další příslušenství

- konkurenční nabídka porovnatelných nemovitostí v dané lokalitě

- v neposlední řadě je také důležité, zda majitel "potřebuje" nemovitost prodat v krátkém nebo delším časovém horizontu. Pokud majitel potřebuje prodat nemovitost co nejrychleji, prodejní cena musí být stanovena tak, aby zaujala co nejvíce zájemců o koupi a byla konkurenceschopná oproti jiným nabídkám, tzn. v nižší cenové hladině. Na druhou stranu, pokud majitel na prodej nemovitosti nespěchá, může být nastavena vyšší prodejní cena. I v tomto případě však rychlost prodeje a především reálnost prodeje závisí na konkurenčních nabídkách (budou-li v nabídce dvě obdobné nemovitosti, zájemce bude mít zpravidla zájem o koupi nemovitosti za nižší prodejní cenu)

- při stanovení prodejní ceny je také důležité si uvědomit, že reálná prodejní cena je zpravidla nižší, než prvotně nastavená nabídková prodejní cena, jelikož zájemce o koupi zpravidla požaduje "slevu z kupní ceny".

 

Nejlepším řešením je osobní jednání, kdy společně projednáme veškeré možnosti, předneseme Vám reálnou prodejní cenu Vaší nemovitosti na základě porovnání konkurenčních nabídek a především na základě stavu a vybavení Vaší nemovitosti.  Pokud máte zájem o zjištění reálné prodejní ceny Vaší nemovitosti, kontaktujte nás na telefonním čísle 777 744 144 a sjednáme si termín nezávazného projednání možností prodeje.