PENB - průkaz energetické náročnosti budovy
Realitní kancelář REALITY PRO TEBE pro Vás v případě zájmu zajistí vypracování PENB (průkaz energetické náročnosti budovy) u autorizovaného zpracovatelele.
Důležité informace týkající se PENB
Průkaz energetické náročnosti budovy neboli energetický průkaz je podle zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií od 19. 9. 2012 dále novelizován zákonem 318/2012, resp. jeho forma a způsob zpracování je rozepsána ve vyhlášce č. 148/2012 Sb.
PENB obsahuje informace o energetické náročnosti budovy vypočtené dle metody stanovené prováděcím právním předpisem. Energetická náročnost budovy se stanovuje výpočtem celkové roční dodané energie v GJ potřebné na vytápění, větrání, chlazení, klimatizaci, přípravu teplé vody a osvětlení při jejím standardním užívání. Zároveň od 1. 1. 2013 obsahuje nový vzor energetického průkazu i vyjádření hodnot pro obálku budovy neboli energetický štítek.
PENB obsahuje protokol prokazující energetickou náročnost budovy a její grafické znázornění. Klasifikace energetické náročnosti budovy je rozdělena do klasifikačních tříd A až G, kde jsou také určeny jejich hranice.
Průkaz energetické náročnosti budovy nesmí být starší 10 let a je zákonem stanovená povinnost předložení PENB k dokumentaci při:
- výstavbě nových budov,
- při prodeji bytu či objektu od 1. 1. 2013,
- při větších změnách dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m2, které ovlivňují jejich energetickou náročnost,
- při pronájmu domu či budovy od 1. 1. 2013,
- při pronájmu bytu či ucelené části objektu od 1. 1. 2016.
Vlastník bytu v případě prodeje bytové jednotky může do roku 2016 nahradit energetický průkaz předložením faktur či vyúčtováním za tři předchozí zúčtovací období. V případě, že není schopen tyto faktury předložit, je povinen nechat si zpracovat energetický průkaz nebo si jej vyžádat u SVJ (Společenství vlastníků jednotek). Pro bytová družstva je tato povinnost od 1. 1. 2016.
Povinnost vystavit průkaz energetické náročnosti budovy na veřejně přístupném místě v budově mají v současné době provozovatelé budov využívaných pro účely školství, zdravotnictví, kultury, obchodu, sportu, ubytovacích a stravovacích služeb, zákaznických středisek odvětví vodního hospodářství, energetiky, dopravy a telekomunikací a veřejné správy o celkové podlahové ploše nad 1000 m2.
Pokuty při nesplnění povinnosti
Pro vlastníky bytových jednotek
V případě, že vlastník bytové jednotky nepředloží energetický průkaz při inzerci v rámci ukazatelů energetické náročnosti, může obdržet pokutu až do výše 50 000,- Kč, a to i v případě, že průkaz nedoloží ke kupní smlouvě.
Pro vlastníky rodinných domů, komerčních objektů, bytových domů
V případě, že vlastník objektu nepředloží energetický průkaz při inzerci v rámci ukazatelů energetické náročnosti, může obdržet pokutu až do výše 100 000,- Kč, a to i v případě, že průkaz nedoloží ke kupní smlouvě.
Výjimky pro zpracování energetického průkazu
Výjimka se vztahuje na objekty s menší obývanou plochou než 50 m2 a dále pro objekty rekreační, chaty, chalupy a objekty podle LV užívané pouze pro rekreaci. Dále se tato povinnost netýká památek a objektů pro náboženské účely.
Zpracovatel energetického průkazu
Průkaz energetické náročnosti budovy může zpracovávat pouze osoba definovaná zákonem č. 406/2000 Sb. § 10, což je energetický auditor nebo autorizovaná osoba podle zvláštního právního předpisu v oborech pozemní stavby, technologická zařízení staveb a technika prostředí staveb. Oprávněná osoba pro zpracování energetického průkazu musí být ovšem přezkoušená ministerstvem podle prováděcího právního předpisu z podrobností vypracování energetického průkazu náročnosti budov.